International

SPORT | Europa League: Pandurii scoate o remiza cu Hapoel

Pandurii Targu Jiu a obtinut o remiza destul de norocoasa in prima mansa a turului III preliminar din Europa League, scor 1-1 in compania israelienilor de la Hapoel Tel Aviv.

Exilata de la Targu Jiu la Cluj, vicecampioana a avut un debut perfect de meci.

La prima actiune de poarta Dan Nistor a prins un sut destul de anemic, insa portarul Amos a scapat balonul in plasa iar Pandurii au preluat conducerea.

Dupa cateva minute in care gorjenii au reusit sa ramana sus, ei au cedat usor-usor initiativa iar jucatorii lui Hapoel au reusit sa se apropie tot mai periculos de poarta aparata de Razvan Stanca.

Egalarea a fost restabilita in minutul 29, atunci cand Sasha a executat impecabil o lovitura libera, fara speranta pentru Stanca.

Oaspetii au continuat sa preseze, Shechter, Damari si Gerzicich trecand pe langa gol.

Partea secunda a fost ceva mai buna pentru Pandurii, Pustai reusind sa isi anime linia de mijloc. Nistor si Eric au fost dirijorii echipei, insa, din pacate, cele cateva ocazii clare au fost irosite cu nonsalanta.

Pe contra, Hapoel putea da lovitura, vicecampioana Romaniei scapand norocos fara al doilea gol primit.

In urma acestui rezultat israelienii sunt principalii favoriti la calificarea in playoff, avand avantajul terenului propriu si golul inscris in deplasare.