International

SPORT | Astra castiga in Slovacia si vede playoff-ul Europa League

Astra Giurgiu a castigat meciul disputat pe terenul slovacilor de la Trencin, scor 3-1, din prima mansa a turului III preliminar al Europa League, romanii facand un pas mare catre calificarea in playoff.

Formatia pregatita de Daniel Isaila a inceput bine partida disputata pe o caldura infernala, inregistrandu-se 35 de grade Celsius la ora fluierului de start, avand posesia si primele ocazii.

Romanii au deschis scorul in minutul 8, atunci cand portarul slovacilor, Volesak, a iesit aiurea in fata lui Fatai si a respins balonul doar pana la Budescu. “Decarul” Astrei nu s-a pierdut cu firea si a trimis in poarta goala de la 25 de metri.

Imediat dupa gol a urmat o relaxare nefireasca a baietilor lui Isaila, Trencin avand cateva ocazii foarte mari. Au avut insa noroc “astralii”, atacantii adversi ratand din pozitii ideale.

Debutul partii secunde a fost perfect pentru Astra. Prima faza mai serioasa de poarta a insemnat golul doi, Tembo marcand dupa ce Volesak a blocat sutul lui Fatai.

Doua minute mai tarziu Fatai isi trecea si el numele pe lista marcatorilor la capatul unei actiuni personale de toata frumusetea.

Cu trei goluri avantaj pe tabela romanii au ridicat piciorul de pe acceleratie, permitandu-le slovacilor sa domine si sa aiba ocazii mari. Stefanik a lovit chiar bara transversala dupa o ora de joc iar Holubek a inscris golul de onoare pe final, in minutul 81.

In prelungiri, Trencin a ramas in 10 jucatori, pustiul Baris fiind eliminat dupa ce a primit doua cartonase galbene.

Astra se impune astfel lejer in fata unei echipe modeste, giurgiuvenii parand deja calificati in playoff-ul Europa League.