Mașină parcată distrusă de un șofer beat
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2021/07/etilotest-politie-razie-10.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
Joi, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că pe Drumul Județean D.J. 208 H, în comuna Corni, a avut loc un accident de circulație soldat cu pagube materiale, iar conducătorul auto, este posibil să se afle sub influența băuturilor alcoolice.
În urma verificărilor efectuate de polițiști a fost identificat autoturismul indicat de apelant, precum și conducătorul auto, fiindu-i stabilită identitatea, în persoana unui tânăr, de 31 de ani, din județul Suceava, care ar fi efectuat manevra de mers înapoi, împrejurare în care a acroșat o autoutilitară parcată pe marginea părții carosabile.
Întrucât emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, valoarea rezultată fiind de 0,93 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.