ImportantLocal

LOCAL | Performanţă la superlativ! Iulian Rotariu a încheiat ultramaratinul Gobi March pe locul 4! FOTO!

IULIAN ROTARIU, singurul român care a participat la ultramaratonului Gobi March 2016, a încheiat competiţia pe LOCUL 4, la doar 1.37 minute faţă de primul concurent care a trecut linia de sosire!

Iulian a alergat pentru a susţine cauza copiilor cu autism.
Subofiţerul​ ISU​în vârstă de 40 ani, este primul român care participă la ultramaratonul „GOBI MARCH”.

Cursa s-a desfăşurat în perioada 19 – 26 iunie, în deşertul Gobi, situat între China şi Mongolia.

​Competiţia, organizată de Asociaţia „4 Deserts”, a fost o cursă autosusţinută.

Participanţii au alergat 250 de km, timp de şapte zile, cu întregul echipament (alergare, cazare şi masă), în spate.

Pe traseu, concurenţii au fost nevoiţ​i ​să facă faţă celor patru anotimpuri.

Startul a fost dat de la 2.500 metri altitudine, în condiţii de iarnă. Traseul urcă până la 3.300 metri, unde au înfruntat viscolul, apoi au coborât până la 500 de metri altitudine. Ultimele trei zile au alergat pe nisip, la o temperatură de peste 40 de grade Celsius.

Iulian Rotariu- gobi march-ultramaraton- finish Iulian Rotariu- gobi march-ultramaraton- finish (1) Iulian Rotariu- gobi march-ultramaraton- finish (2) Iulian Rotariu- gobi march-ultramaraton- finish (3)