LOCAL | Colocviu literar dedicat lui Ion Creangă
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2019/03/AFIS-Creanga-de-aur-F1-1.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
Cu ocazia sărbătoririi marelui prozator român Ion Creangă, Filiala nr. 1 Primăverii a Bibliotecii Județene ”Mihai Eminescu” Botoșani a organizat, pe data de 1 martie 2019, începând cu ora 10:30, activitatea culturală ”Creanga de aur a literaturii române – Nemuritorul Creangă”.
La manifestare au participat elevii claselor al I-a B pregătitoare și a III-a A, de la Școala Gimnazială nr. 13 Botoșani, coord. prof. înv. primar Gianina Popovici și Daniela Neagu.
Copiii au susținut un colocviu literar despre lumea poveștilor și a celor mai reprezentative personaje din opera autorului. Tot în cadrul colocviului a fost prezentată dramatizarea ”Creangă și poveștile sale”, în care micuții au pus în scenă, cu talent și haz, fragmente din amintirile lui Ion Creangă.