Liga 1Sport

FCSB – FC Botoșani 3-1

FC Botoșani a condus-o pe FCSB în deplasare până în minutul 77 și a fost aproape de o mare surpriză, însă rezervele roș-albaștrilor au întors scorul într-un meci extrem de spectaculos.

Moldovenii au deschis scorul surprinzător, în minutul 24, prin Braun, după o combinație superbă, iar până la pauză au mai avut o ocazie, prin Mateus Santos.

În repriza a doua a început parcă alt meci, unul mult mai spectaculos. Tănase a șutat din careu, dar a nimerit în blocajul lui Racovițan, iar în aceași minut, Pap a reținut șutul lui Tănase, potrivit digisport.ro

Echipa lui Toni Petrea a accelerat și a început să joace mai combinativ, iar Tănase a tras pe lângă poartă după o deviere superbă a lui Keșeru.

Ambele echipe au avut câte două ocazi din postură de unu-la-unu cu portarul

Și botoșănenii au ratat două șanse într-un minut, prin Racovițan și Fili. După încă o ocazie, FCSB a egalat în minutul 77, prin execuția superbă a lui Vali Gheorghe.

A urmat o cavalcadă de ocazii. Budescu a ratat după ce a rămas singur cu portarul, iar la poarta cealaltă, Fili a irosit și el o șansă din postură de unu-la-unu cu Vlad.

Rezerva Ianis Stoica a adus-o pe FCSB în avantaj în minutul 86, iar finalul a fost incendiar. Ongenda a avut o șut superb, când mingea a părut că a intrat în poartă, iar peste câteva secunde, Jaja a rămas și el singur cu portarul, dar a fost deposedat din spate de Crețu.

Toni Petrea, primul meci de la revenirea pa banca roș-albaștrilor

După alte câteva secunde, FCSB a mai avut o oportunitate uriașă și tot din poziție singur cu portarul, prin Vali Gheorghe, iar faza a fost continuată cu șutul lui Ianis Stoica, razant cu bara.

La ultima fază a meciului, Tănase a stabilit scorul final, FCSB – FC Botoșani 3-1.