Sport

FC Botoșani învinsă de UTA Arad, scor 1-2

UTA a câștigat partida din deplasare cu FC Botoșani, scor 2-1, în primul meci al etapei  din Liga 1.

UTA a început bine partida din deplasare cu Botoșani și putea deschide scorul chiar în minutul 4, dar șutul lui Postolachi din marginea careului a fost respins de Pap. Oaspeții au marcat până la urmă în minutul 26 grație unui corner.

Batha a centrat perfect în mijlocul careului, de unde Cascini a reluat în plasă. Gazdele au acuzat șocul acestui gol, iar defensiva moldovenilor a mai cedat o dată după 5 minute. Postolachi, ajutat de o eroare a lui Pap a majorat avantajul arădenilor.

UTA, victorie în deplasare după 11 luni

În repriza secundă trupa lui Mihai Teja a ieșit la joc și a redus din diferență prin Snoîn urma unei faze comice, în care fundașul a trimis în bară cu poarta goală, apoi mingea i-a rucoșat în genunchi intrând în plasă. Ambele echipe și-au creat numeroase ocazii, dar scorul a rămas neschimbat.

Victorie UTA, care câștigă din nou după 11 luni în deplasare în Liga 1. Ultimul succes al arădenilor data din octombrie 2021, când UTA o învingea pe Academica Clinceni cu 3-0.