Sport

FC Botoșani – CSU Craiova 2 -2. Un penalty ratat

FC Botoșani și CS Universitatea Craiova au remizat, scor 2-2, în ultimul duel al rundei 18 din Liga 1. Ritmul meciului a fost peste media Ligii 1, dar erorile mari de arbitraj n-au lipsit.

CSU Craiova a deschis scorul în Moldova după un fault în atac nesemnalizat de brigada condusă de Istvan Kovacs. Balonul a ricoșat la Koljic dintr-o contră neregulamentară Pap-Ivan, iar bosniacul a înscris cu o „boltă” superbă (31).

Gazdele au răspuns imediat. Fili a semnat o cursă de autor în flancul stâng și i-a pasat decisiv lui Kage, inspirat la finalizare (35).

Imediat după, Andrei Ivan a irosit un penalty obținut de Nicușor Bancu (37).

Repriza s-a încheiat cu FC Botoșani în avantaj. Dawa, aflat într-un ofsaid mare, nevăzut de asistent, a trimis cu capul la Edjouma, care l-a executat la „scurt” pe Lazar (42). Doar un gol în repriza secundă: Universitatea Craiova a restabilit egalitatea și, totodată, a consemnat scorul final în minutul 57: centrare Bancu, preluare și șut Gustavo.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 21 de ori în principala competiţie internă, fiecare şi-atrecut în cont câte opt victorii, iar cinci partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 10 meciuri – 6 victorii FC Botoşani – 3 remize – un succes Universitatea Craiova.

Primul joc a avut loc în stagiunea 2014/2015, când Universitatea Craiova a câştigat pe teren propriu cu 2-1 (1 noiembrie 2014).