Sport

FC Botoșani a învins-o pe FCU Craiova, scor 1-0

FC Botoșani a învins-o pe FCU Craiova, scor 1-0, în etapa #14 din SuperLigă. Demisia lui Marius Croitoru n-a produs șocul dorit în Bănie, în vreme ce gazdele de astăzi au obținut prima victorie după două luni.

Prima ocazie le-a aparținut gazdelor. Servit excelent la marginea careului advers, Dragu a lovit mingea prost, iar aceasta a fost reținută fără dificultate de Robert Popa (‘4). FCU a răspuns prin Gabriel Enache, al cărui șut din minutul 13 a fost blocat de Eduard Pap, portarul moldovenilor, potrivt gsp.ro

Oltenii au stat cu liniile sus și au avut inițiativa în cea mai mare parte a primei reprize, dar nu au putut crea primejdie la poarta păzită de Pap. Astfel, la cabine s-a intrat la egalitate, 0-0.

3 rezerve au decis meciul FC Botoșani – FCU Craiova 1-0

Partida a fost echilibrată și în actul secund, cu un plus de partea moldovenilor, care au căutat golul prin Țigănașu (’66) și Mihai Roman II (’69). Popa, sigur, s-a opus.

FC Botoșani ar fi putut primi un penalty în minutul 80, când Duarte a intervenit târziu și l-a lovit în picior pe Dragu. Pentru că jucătorul lui Teja n-a căzut imediat, „centralul” Cătălin Popa și colegii lui din cabina VAR n-au considerat că se impunea dictarea unui penalty.

Până la urmă, Botoșani avea să dea lovitura în prelungiri. Pasa lui Mussis a fost bâlbâită de fundașii oltenilor, Shahaf a deviat pentru Camara, iar atacantul din Guinea a marcat pentru 3 puncte. Cei 3 jucători au fost introduși pe parcursul partidei de Teja!