Local
Elicopter SMURD chemat la Botoșani pentru a prelua un bărbat în stare gravă
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2022/05/334-elicopter.jpg?resize=689%2C460&ssl=1)
Un elicopter SMURD a fost solicitat, vineri la amiază, în municipiul Dorohoi, pentru a prelua un bărbat de 82 ani cu pobleme cardiace pentru a fi transferat la Institutul de Boli Cardiovasculare Iași.
Aeronava a aterizat la Stadionul Municipal, unde bărbatul a fost adus de un echipaj de ambulanță. Măsurile de prevenire a unui incident la aterizarea și decolarea elicopterului au fost luate de pompierii Gărzii de Intervenție din Dorohoi.