Local
Bebeluș în stare gravă, preluat de elicopterul SMURD
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2022/05/334-elicopter.jpg?resize=689%2C460&ssl=1)
Un elicopter SMURD a fost solicitat, luni la amiază, în municipiul Botoșani, pentru a prelua un bebeluș aflat în gravă.
Este vorba despre un nou născut cu o malformație la inimă. Acesta a fost transferat de la Maternitatea Botoșani către Spitalul de Pediatrie Sf Maria Iași.
Aeronava a aterizat la Unitatea militară 01189 de pe strada Petru Rareș, unde pacientul a fost adus de un echipaj de ambulanță. Măsurile de prevenire a unui incendiu au fost luate de pompierii Detașamentului din Botoșani.