![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2020/05/cod-galben-e1626076757505.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
Administrația Națională de Meteorologie a emis o AVERTIZARE METEOROLOGICĂ
de COD GALBEN pentru județul Botoșani.
Astăzi, 15 ianuarie, ora 10.00 – 15 ianuarie, ora 20.00, în Carpații Meridionali și local în Carpații Orientali vântul va avea intensificări cu viteze de 70…90 km/h, iar la altitudini de peste 1500 m, rafalele vor depăși 90…110 km/h, viscolind zăpada depusă.
În cea mai mare parte a Moldovei vor fi rafale de 55…65 km/h, iar pe arii restrânse 75…80 km/h.
Notă: Intensificări ale vântului vor fi local și în restul zonei de munte, în sud-estul și centrul țării, dar cu viteze mai mici, în general, între 45 și 55 km/h. Rafale de peste 70…80 km/h se vor mai consemna și în prima parte a nopții de sâmbătă spre duminică (15/16 ianuarie) în zona Carpaților Meridionali, dar vor diminua treptat în intensitate și ca arie.