Acțiune a polițiștilor la agenții economici din municipiul Botoșani. Amenzi de peste 74.000 de lei
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2022/06/WhatsApp-Image-2022-06-16-at-13.40.29.jpeg?resize=780%2C470&ssl=1)
La data de 19 noiembrie 2022, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, împreună cu reprezentanți ai Ispectoratului Teritorial de Muncă și Gărzii de Mediu Botoșani au organizat, în municipiul Botoșani, o acțiune pentru prevenirea și combaterea activităților ilicite de natură economico-financiară.
În cadrul activităților desfășurate au fost verificați 21 de agenți economici, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 13 sancțiuni contravenționale, pentru nerespectarea prevederilor legale privind obligația de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, nerespectarea legii privind paza obiectivelor și pentru nerespectarea legislației privind registrul unic de control.
Valoarea totală a sancțiunilor aplicate a fost de peste 74.000 de lei, totodată fiind dispusă și confiscarea a aproximativ 8.000 de lei, reprezetând numerar nefiscalizat.