ImportantSport

SPORT | O nouă victorie pentru FC Botoșani! A învins-o pe ACS Poli Timișoara cu 1-0

FC Botoșani s-a impus pe teren propriu cu 1-0 în disputa contra celor de la ACS Poli Timișoara, din etapa a cincea a Ligii 1 și este lider în competiția internă.

Unicul gol al confruntării a fost marcat de Lorand Fulop, în minutul 29, când a reluat din interiorul careului mic o centrare primită de la Popa, de pe partea dreaptă.

Pe finalul primei reprize, Buș ar fi putut dubla avantajul formației gazdă, dar șutul său a fost respins de Curileac. ACS Poli a ratat cea mai mare ocazie de a restabili egalitatea în minutul 58, când Mailat a rămas singur cu Cobrea, dar a reluat puțin pe lângă poarta botoșănenilor.

FC Botoșani este în continuare neînvinsă și lider în Liga 1, cu un avans de 3 puncte față de CFR Cluj și FCSB, în timp ce timișorenii sunt la a treia înfrângere în primele 5 etape și ocupă poziția a opta.

Echipe de start:

FC Botoșani: Cobrea – Ungurușan, Miron, Burcă, Mușat – Tincu, St. Cucu – M. Roman, L.Fulop, L. Buș – D. Popa
Rezerve: Ed. Pap, Kuku, Patache, Plămadă, Bordeianu, Moruțan, Serediuc
Antrenor: Costel Enache

ACS Poli: Curileac – V. Crețu, Melinte, Cânu, Țigănașu – Artean, Vașvari – Al. Munteanu, Croitoru, Mailat – Bud
Rezerve: Straton, Bocșan, Șeroni, Bianconi, Ciucur, Soljici, Mihalcea
Antrenor: Ionuț Popa

Sursa: gsp.ro