Weekend cu rezultate deosebite pentru sportivii CSS Botoșani – FOTO

Sportivii Clubului Sportiv Școlar (CSS) Botoșani au avut un sfârșit de săptămână excelent, reușind performanțe notabile la două discipline sportive: baseball și volei.
În cadrul Campionatului Național Școlar de Baseball, desfășurat la Călărași în perioada 8–10 mai 2026, echipa CSS Botoșani a obținut o merituoasă medalie de argint, devenind astfel vicecampioană națională. Din lotul care a urcat pe podium au făcut parte sportivii: Tărnăuceanu Sebastian, Manolache David, Aramă Iosif, Dumitriu Denis, Chiriac Eduard, Hârjoi Antonio, Calancea Costi, Avătămăniței Alexandru, Manolache Alexandru, Răileanu Răres, Groholschi Eduard, Luchian Ianis, Serediuc Alexandru și Miron Alexandru. Echipa a fost coordonată de profesorul Bogdan Pîrvu.
Tot în acest weekend, echipa de volei masculin U15 – speranțe băieți – a încheiat competiția pe un onorabil loc IV, după un meci disputat pentru finala mică împotriva formației CSS Zalău.
Lotul de volei a fost alcătuit din sportivii Paladi Alexandru, Sulugiuc Alin, Chică Roșă Iannis, Șovan Nicolae, Aconstantinesei David, Puiu Luca, Radu Iustinian, Șobîrneț Silviu, Mihăescu Alexandru, Cohal Matei, Stoleru Lucas și Micu Denis, pregătiți de profesorul Borcea Mihai Daniel.
Conducerea CSS Botoșani a transmis felicitări sportivilor, antrenorilor și părinților pentru rezultatele obținute, mulțumind totodată Inspectorului Școlar General, profesor Bogdan Gheorghe Suruciuc, pentru sprijinul acordat desfășurării acestor competiții naționale.
Director CSS Botoșani,
Prof. Constantin Nacu





