AnunturiLocal

UPDATE: Cele două minore dispărute din centrul de primire au fost găsite în Cătămărești-Deal

Cele două minore care au părăsit fără acord centrul de primire a copilului în regim de urgență din municipiul Botoșani au fost identificate de polițiști în localitatea Cătămărești-Deal.

Potrivit informațiilor transmise de autorități, adolescentele au fost reintegrate în Centrul de primire a copilului în regim de urgență. În continuare, polițiștii efectuează verificări pentru a stabili împrejurările în care acestea au părăsit instituția.

Fetele au fost date dispărute în seara zilei de 25 iunie 2026, după ce au plecat din centrul în care erau instituționalizate fără acordul personalului de serviciu. Era vorba despre o adolescentă de 15 ani, din satul Dumeni, comuna George Enescu, și o adolescentă de 14 ani, din satul Cătămărești-Deal, comuna Mihai Eminescu.

În urma căutărilor desfășurate de polițiști, cele două au fost găsite în localitatea Cătămărești-Deal și nu mai fac obiectul urmăririi ca persoane dispărute.

Autoritățile continuă verificările pentru clarificarea tuturor circumstanțelor în care au părăsit centrul.

Alertă în Botoșani: Două fete de 14 și 15 ani au dispărut dintr-un centru de plasament – FOTO

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

You cannot copy content of this page