Surse: Guvernul pregătește creșteri salariale pentru 53% dintre bugetari

Mai mult de jumătate dintre angajații de la stat ar putea primi majorări salariale de la începutul anului viitor, potrivit surselor Euronews, însă creșterile ar urma să fie limitate.
Pentru alte categorii de bugetari, noua lege a salarizării ar putea aduce înghețarea veniturilor. În paralel, Guvernul discută accelerarea reformelor și proiectelor din PNRR, care trebuie finalizate în următoarele trei luni.
Poate cea mai importantă reformă din PNRR care trebuie să fie gata până la data de 31 august e legea salarizării. Cu un impact major asupra ventiurilor a mai mult de 1.200.000 de bugetari din țara noastră.
O lege care se pregătește mai bine de trei ani, însă la acel moment, impactul bugetar era unul foarte mare, de aproximativ 40 de miliarde de lei.
Pentru că statul român nu își permite să dea majorări atât de mari, iată că acest proiect a fost refăcut de Banca Mondială, a fost discutat luni cu cei de la Comisia Europeană, iar impactul bugetar ar rămâne de aproape 8 miliarde de lei.
Continuarea articolului pe euronews.ro



