Liga 1Sport

SPORT | Viitorul Constanța – FC Botoșani 3 – 1

Viitorul a cîștigat fără prea multe probleme meciul cu FC Botoșani de pe teren propriu, scor 3-1. Echipa lui Hagi a dominat partida de la un capăt la celălalt.

Romario Benzar a deschis scorul în minutul 45 după ce a executat perfect o lovitură liberă de la 17 metri.

Imediat după pauză Chițu a făcut 2-0, iar soarta partidei nu s-a mai schimbat, în ciuda golului marcat de Roman spre finalul jocului, 87. Dimitrov a văzut cartonașul roșu, 74, după două galbene primite la aceeași fază.

Cernat a stabilit scorul final în minutul 90, cînd a pus latul la o centrare a lui Florin Tănase și a trimis mingea în vinclu.

În urma acestui succes Viitorul a urcat pe locul 2, cu 29 de puncte, cu unul sub Astra Giurgiu, care e lider. Steaua și Pandurii sînt pe 3 și 4, ambele cu 27 de puncte.

Sursa: gsp.ro