Alte sporturiSport

SPORT | Victorie în lacrimi la Cupa Mondială de rugby! În minutul 50, România era în genunchi şi era condusă cu 15-0. Finalul a fost de vis, iar “stejarii” au câştigat cu 17-15

România este la un meci distanţă de calificarea directă la Cupa Mondială din 2019 (Japonia), după ce şi-a atins primul obiectiv, victorie în faţa Canadei cu 17-15. Partida va rămâne înscrisă în cărţile de istorie ale rugby-ului românesc, având în vedere cum au decurs ostilităţile.

“Stejarii” au fost de nerecunoscut în primele 50 de minute, în majoritatea timpului preferând să se apere. Tentativele de a marca au fost destul de rare, adică două lovituri de pedeapsă de la peste 50 de metri. Ambele şanse au fost irosite de Florin Vlaicu.

Pe fondul unui joc foarte slab al României, Canada s-a desprins la 15-0 şi părea că va administra o înfrângere dură naţionalei. “Stejarii” au renăscut însă din propria cenuşă, în urma unei prime faze mai legate, care i-a descătuşat. Cu ajutorul pachetului de înaintare, care a fost la înălţime tot jocul, Mihai Macovei a reuşit să înscrie repede un eseu, astfel că partida s-a relansat.

Cu o determinare fantastică, ieşită din comun, România a început să-şi preseze adversara şi a preluat iniţiativa. Momentul de cumpănă l-a reprezentat un cartonaş galben văzut de canadianul Sinclair, cu 8 minute înainte de final. Din acel moment, “stejarii” au prins aripi şi au zburdat spre buturile Canadei. Acelaşi Macovei a reuşit al doilea eseu cu 6 minute înainte de final, iar 3 minute de târziu, Vlaicu a transformat o lovitură de pedeapsă. În numai 25 de minute, România a reuşit să întoarcă uluitor un meci, un parcurs la o Cupă Mondială. A fost, de fapt, cea mai spectaculoasă răsturnare de situaţie din istoria Cupei Mondiale!!!

Cu 17-15 după 80 de minute, România a urcat pe locul 4 în Grupa D, iar duminică va disputa un meci decisiv cu Italia pentru calificarea directă la Cupa Mondială din 2019.

Sursa: prosport.ro