Liga 4Liga 5

SPORT | TransDor Tudora a eliminat-o pe CS Dante din Cupa Romaniei – GALERIE FOTO

Echipa din Liga a V-a a produs surpriza ieri si a eliminat-o din Cupa Romaniei pe CS Dante, trupa pregatita de Ciprian Iovu.

Meciul a fost unul foarte echilibrat cu ocazii de ambele parti. In prima repriza oaspetii au cerut o lovitura de la 11 m, insa centralul Andrei Manole i-a aratat “galben” pentru simulare jucatorului celor de la Dante.

O alta faza interesanta din prima repriza i-a avut in prim plan pe Liuta si portarul Mutu. Atacantul gazdelor a scapat singur spre poarta, l-a driblat pe Mutu in afara careului de 16 m, insa portarul oaspetilor l-a prins de tricou si l-a oprit pe jucator si inscrie. Tudorenii au cerut cartonas rosu, in timp ce arbitrul a acordat cartonas galben pentru Mutu.

In repriza a doua gazdele au deschis scorul prin Irimia, iar Dante a egalat prin Vespazian Colban cu un sut spectaculos din afara careului. Tudora a trecut in avantaj dupa imbulzeala in careul oaspetilor, din cate se pare printr-un autogol, faza fiind foarte neclara. Scor final 2-1.

TUDORA: Alexoae – Vieru, Gherla, Macovei I., Popovici, Vasilachi, Cotofrea, Handic, Macovei, Irimia, Liuta

DANTE: Mutu – Atanasoaie, Lupascu, Razlog, Gradinaru, Maxim, Iordache, Bulgaru, Suiu, Daniliuc, Negrut