LocalSport

SPORT | Sportiv botoșănean medaliat la “Open European Championships 2016”

În perioada 03 – 07 februarie, lotul național al Federației Romane de Sporturi Marțiale a luat parte la OPEN EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2016, desfășurat în localitatea Budapesta din Ungaria.

Desfășurat sub egida ITF UNITED, la acest campionat au fost prezenți sportivi din 13 federații naționale.Delegația României a fost alcătuită din 29 de sportivi (6 copii, 12 juniori,  11 seniori), doi oficiali, un arbitru, antrenori și suporteri, fiind condusă de Muntean Mircea, președintele Federației Române de Sporturi Marțiale Coreene.

Clubul Sportiv TOTAL TAEKWONDO Botoșani a fost reprezentat la acest eveniment de sportivul Naharniuc Mihai Florin  si antrenorul Cătălin Chiriac. Sportivul botoșănean  a făcut parte din echipa de juniori si a concurat la 6 probe.

In prima zi de concurs a participat la 2 probe individuale: tehnici speciale-juniori masculin, luptă-juniori masculin -70 kg, si in proba de tehnici speciale pe echipa-juniori masculin. Sportivul a început concursul cu proba de tehnici speciale-juniori masculin, la care din păcate a ratat lovitura de calificare. In cea de a doua proba, tot tehnici speciale, dar proba pe echipe, sportivul a avut o evoluție foarte bună, reușind lovitura ce i-a fost desemnată de către antrenor, si care a adus medalia de aur echipei de juniori. In ultima probă, deși nu era programată în prima zi de concurs, sportivul a disputat finala la juniori masculin -70 kg, fiind învins după un meci foarte disputat de un sportiv din Ungaria. Prima zi de concurs s-a încheiat cu o medalie de aur in probatehnici speciale pe echipa-juniori masculin si o medalie de argint in proba de luptă-juniori masculin -70 kg.

In cea de a doua zi de concurs a participat la proba de spargeri forță-juniori masculin individual, si la doua probe cu echipa, respectiv proba de lupta pe echipe si spargeri forță pe echipe. Prima proba din cea de a doua zi de concurs, a fost proba de lupta in care echipa României a disputat finala  împotriva echipei Irlandei. Deși sportivul botoșănean și-a câștigat meciul, echipa a pierdut, obținând medalia de argint. În cea de a doua proba, cea de spargeri forță-juniori masculin individual, sportivii din Romania au condus detașat proba, obținând toate cele trei medalii puse in joc, dar cea mai strălucitoare, cea de aur, fiind adjudecată de sportivul legitimat la Clubul Sportiv TOTAL TAEKWONDO Botoșani. Cea de a treia proba, cea de  spargeri forță pe echipe, cum era de așteptat după evoluția de la individual, a fost câștigată de echipa României, adăugând încă o medalie de aur la gâtul sportivului Naharniuc Mihai Florin.

În urma probelor de concurs (tull, luptă, tehnici speciale, spargeri-forță) pe individual și pe echipe, România a obținut 27 medalii de aur, 18 medalii de argint și 13 medalii de bronz.

Reprezentanții clubului mulțumesc pentru sprijinul acordat domnului Bogdan Suruciuc, care a făcut ca această deplasare să fie posibilă prin susținerea morală și financiară.

Mulțumim Primăriei si Consiliul Local al orașului Bucecea pentru atenția acordată copiilor în cei cinci ani de activitate a clubului în localitatea Bucecea.

Așteptăm cu drag și alți copii care doresc să descopere artele marțiale coreene Taekwondo si Hapkido în familia Clubului Sportiv TOTAL TAEKWONDO Botoșani, care să aducă în continuare faima-atât clubului, cât și localităților Bucecea, Vlăsinești, Hănești si Botoșani.

În funcție de resursele financiare, clubul și-a propus să mai participăm în acest an la alte doua concursuri internaționale în vederea pregătirii Campionatului Mondial de juniori la disciplina  Taekwon-do ITF, ce va avea loc în localitatea Andria din Italia in 5-10 septembrie 2016.