Liga 5

SPORT | SPECTACOL la Tudora! TransDor a invins cu 6-3 pe CS Rachiti sub privirile lui Vali Bordeanu – GALERIE FOTO

Meci spectaculos astazi in Liga a V-a. Liderul seriei sud, CS Rachiti s-a deplasat astazi la ocupanta loculul trei, Transdor Tudora, pentru derby-ul etapei.

Ambele echipe s-au intarit in perioada iernii si se anunta un meci spectaculos si asa a fost. Sub privirile lui Valeriu Bordeanu (antrenor secund – jucator FC Botosani), Mihai Calistru (presedinte AJF Botosani), dar si a celor aproximativ 500 de spectatori prezenti la meci, gazdele au deschis scorul prin Vasile Irimia, care a sutat cu stangul din interiorul careului.

In minutul 10 oaspetii au reusit egalarea prin Marian Iosub, care a executat perfect o lovitura libera din partea stanga. In minutul 19, Achiroaie a marcat golul de 2-1 pentru tudoreni, care peste 4 minute au mai inscris un gol prin Ionut Vieru. Inainte de finalul primei reprize, Irimia a intrat in careu, Ciornea l-a faultat iar centralul a aratat punctul de la 11 m. Liuta a inscris pentru 5-1.

tudora rachiti 119In repriza a doua, cand toti cei prezenti credeau ca gazdele vor face scorul etapei, oaspetii s-au ambitionat si au vrut sa arate ca totusi sunt pe prima pozitie. Burciuc a inscris pentru 5-2 cu un lob superb peste Alexoae, iar in minutul 85, Jugaru a inscris pentru 5-3. Partida s-a incins pe final, insa cei care au marcat au fost cei de la Tudora. Marian Vasilachi a reusit golul meciului in minutul 90+3, atunci cand a executat un corner cu piciorul stang, balonul trimis pe jos a intrat in poarta, dupa ce fundasul care era langa bara a sarit peste balon, crezand ca portarul va fi atent.

tudora rachiti 259Scor final 6-3 si Tudora a egalat pe Rachiti in clasament, ambele avand 34 de puncte, insa noul lider este FC Sulita cu 35 de puncte.

La meci a fost prezenta si sotia antrenorului-jucator de la TransDor Tudora, Vasile Irimia, care urmeaza sa-i aduca marcatorului celor doua goluri de astazi un copil.

„Ne aşteptam la mai mult. Au fost şi două goluri din offside. Asta este. De joc suntem mulţumiţi. Urmează să ne pregătim mai bine pentru următoarele meciuri. Cu siguranţă, CS Răchiţi va reuşi promovarea în liga a IV-a”, a declarat Gheorghe Iacob, primar Răchiţi.

„Nu suntem foarte mulţumiţi de repriza a doua. Am intrat relaxaţi şi era să ne coste. În prima repriză am arătat fotbal pentru nivelul ligii a IV-a. Avem o echipă bună şi sperăm să continuăm cu astfel de rezultate. A fost meciul direct cu o contracandidată la promovare dar nu înseamnă că suntem deja promovaţi. Mai avem mult de muncă şi sper să reuşim”, a declarat Răzvan Zetu, preşedinte Trans Dor Tudora.