Liga 1Sport

SPORT | Primul gol în Liga 1 marcat de Danci a fost o bijuterie!

FC Botoșani a reușit să câștige la Vaslui, în etapa a 23-a a Ligii 1, scor 1-0 (VEZI AICI DETALII ȘI VIDEO), grație unui gol de excepție reușit în minutul 79 de Cristian Danci.

Este primul gol reușit în Liga 1 de mijlocașul în vârstă de 25 de ani care a fost transferat în pauza competițională de la Metalul Reșița. Danci a jucat doar a doua oară în prima divizie la Vaslui, după ce fusese titular și în jocul de pe teren propriu cu Săgeata Năvodari.

Execuția sa de la gol, șut din lovitură liberă de la 26 de metri, direct în vinclu, a fost explicată de căpitanul echipei, Marius Croitoru, după meci: “Am văzut golul din tribună, a fost extraordinar de frumos. Nu a fost o execuție întâmplătoare, a dat astfel de goluri și la antrenamente, de aia l-au și lăsat pe el să bată.”

E interesant faptul că înainte să execute lovitura liberă, Danci a invocat ajutorul divin: “Doamne ajută, Doamne am nevoie de ajutorul tău!”, se poate citi pe buzele juctorului, în imaginile video.