ImportantLiga 1Sport

SPORT | Pandurii Târgu Jiu, executată de FC Botoşani cu scorul de 0-3!

FC Botoşani a reuşit surpriza etapei, după ce a câştigat cu 3-0 pe terenul Pandurilor.

Botoșănenii şi-au creat prima ocazie a partidei, prin Răduţ, care l-a întins serios pe Pleşca (’11). Replica oaspeţilor nu a întârziat. NGadeu a deschis scorul în minutul 14, cu o lovitură de cap din apropiere. Popovici a dat lovitura de graţie pe la jumătatea primei reprize, când a punctat în poarta goală, după o respingere în lateral a lui Mingote (’28). La reluare, Botoşani putea duce scorul la 3-0, dar Hadnagy nu a nimerit cadrul porţii dintr-o poziţie ideală (’31).

Gorjenii nu s-au trezit nici în actul secund, spre disperarea lui Edi Iordănescu. Cabrera a avut şi el golul în bocanc, dar Mingote a reuşit să respingă de lângă bară şutul acestuia (’48). Cel mai periculos om al gazdelor a fost Săpunaru. Fostul rapidist a reluat cu capul din doar câţiva metri, dar peste poarta lui Pleşca (’74). Wellington (’90) şi Răduţ (’90+3) puteau marca golul de onoare, dar nu l-au putut păcăli pe Pleşca, aflat într-o formă de zile mari. Cei care au mai punctat o dată au fost tot moldovenii. Cucu a închis tabela în minutul 95, după ce a reluat în poartă o minge respinsă în faţă de Mingote.