SPORT | Pandurii Târgu Jiu, executată de FC Botoşani cu scorul de 0-3!

FC Botoşani a reuşit surpriza etapei, după ce a câştigat cu 3-0 pe terenul Pandurilor.

Botoșănenii şi-au creat prima ocazie a partidei, prin Răduţ, care l-a întins serios pe Pleşca (’11). Replica oaspeţilor nu a întârziat. NGadeu a deschis scorul în minutul 14, cu o lovitură de cap din apropiere. Popovici a dat lovitura de graţie pe la jumătatea primei reprize, când a punctat în poarta goală, după o respingere în lateral a lui Mingote (’28). La reluare, Botoşani putea duce scorul la 3-0, dar Hadnagy nu a nimerit cadrul porţii dintr-o poziţie ideală (’31).

Gorjenii nu s-au trezit nici în actul secund, spre disperarea lui Edi Iordănescu. Cabrera a avut şi el golul în bocanc, dar Mingote a reuşit să respingă de lângă bară şutul acestuia (’48). Cel mai periculos om al gazdelor a fost Săpunaru. Fostul rapidist a reluat cu capul din doar câţiva metri, dar peste poarta lui Pleşca (’74). Wellington (’90) şi Răduţ (’90+3) puteau marca golul de onoare, dar nu l-au putut păcăli pe Pleşca, aflat într-o formă de zile mari. Cei care au mai punctat o dată au fost tot moldovenii. Cucu a închis tabela în minutul 95, după ce a reluat în poartă o minge respinsă în faţă de Mingote.

Foto arhiva.

Sursa: looktv.ro

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul www.GazetaBT.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.