Liga 2

SPORT | Palimaru si Mbella, colegi la Clinceni, suspendati cu trei etape intr-un meci de cupa – FOTO

Botosaneanul Clement Palimaru si fostul mijlocas al FC Botosani, Emmanuel Mbella, au ajuns colegi la FC Clinceni (fosta Buftea) in Liga a II-a.

Cei doi s-au duelat marti in Cupa Romaniei, in prima partida oficiala de dupa perioada de pregatire. FC Clinceni a intalnit pe Inter Clinceni (Liga III), intre cele doua existant o rivalitate foarte mare.

Inter a condus cu 2-0 si parea ca produce surpriza, insa Palimaru a redus in diferenta, iar Arman Karamyan a egalat din penalty. In minutul 82, Palimaru avea sa reuseasca dubla si sa o duca pe FC Clinceni in faza urmatoare.

ilfovsport.ro

Meciul a fost unul destul de “tensionat”. In minutul 55, Mbella a fost eliminat, la scorul de 2-1, pentru ca ar fi calcat intentionat un adversar. “Nu l-am calcat. Eu mergeam cu spatele si nu l-am vazut si l-am atins putin, dar nu l-am calcat. Arbitrul asistent a semnalizat, dar nici el nu a vazut ce s-a intamplat. Jucatorul respetiv s-a ridicat si m-a injurat de familie si de rasa mea, dupa care m-a scuipat. “, a explicat Mbella pentru GazetaBT.ro.

Imediat dupa ce reusit golul de 3-2, Palimaru a fost si el eliminat, dupa ce la o saritura la cap, l-ar fi lovit pe un jucator advers.

Comisia de Disciplina i-au sanctionat dur pe cei doi jucatori pe care i-a suspendat cu tre etape si i-a amendat cu cate 1.000 de lei.