Alte sporturi

SPORT | Oltchim, invinsa de Gyor la Bucuresti

Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, a fost invinsa de Gyor ETO in mansa tur a semifinalei Ligii Campionilor. Unguroaicele s-au impus in Polivalenta din Bucuresti la o diferenta de doua goluri, scor 24-22.

Calificate cu emotii in aceasta faza a competitiei, elevele lui Vestergaard au avut un debut de meci dezastruos. In fata unei sali pline, jucatoarele de la Valcea nu s-au regasit in primele minute, irosind cu nonsalanta sanse bune pe atac si primind goluri din toate pozitiile.

Astfel s-a ajuns in situatia ca antrenorul Vestergaard sa solicite time out inca din minutul sase, in timp ce primul gol romanesc a venit abia in minutul 8.

In mod firesc, Gyor a profitat de apatia de la Oltchim si s-a distantat decisiv inca din primele minute, ajungandu-se la jumatatea primei reprize la o diferenta maxima de 8 goluri pe tabela.

In ultima parte a reprizei sportivele noastre au dat semne ca se trezesc si au reusit sa revina usor in joc, intrand la pauza cu un handicap de patru goluri, scor 10-14.

Cea de-a doua repriza a fost mult mai buna pentru Oltchim. Bulatovic si-a recapatat pofta de joc si a tras echipa dupa ea, diferenta scazand pana la un gol in ultimele minute.

Din pacate, jucatoarele lui Vestergaard au ratat exasperant, din toate pozitiile, astfel ca au fost nevoite sa se recunoasca invinse.

Trebuie mentionat si aportul norocului in rezultatul lui Gyor, handbalistele de la Valcea lovind barele portii adverse de cinci ori!

De asemenea, arbitrajul a avut si el o contributie, cei doi nemti care au oficiat intalnirea din Sala Polivalenta judecand de mai multe ori cu dubla masura faze asemanatoare, niciodata in favoarea romancelor.

Oltchim pierde la o diferenta de doua goluri intalnirea de pe teren propriu si trebuie sa faca un meci perfect joi, in Ungaria, pentru a se califica in finala Ligii Campionilor.