SPORT | O botoșăneancă a câștigat trei medalii de aur la Campionatele Europene de haltere pentru juniori și tineret

În ultima zi a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori și tineret de la Klaipeda (Lituania), sportiva româncă Andreea Aanei a cucerit trei medalii de aur la categoria 75 kg, la stilul smuls, aruncat și la total.

La total, Andreea Aanei s-a impus cu 247 kg în fața rusoaicei Ksenia Pashina, medaliată cu argint, cu 237 kg, locul 3 fiind ocupat de poloneza Aleksandra Mierzejewska — 228 kg.

La stilul smuls, Aanei a câștigat cu 111 kg, fiind urmată de aceleași două sportive, rusoaica Pashina (Rusia), cu 102 kg, și poloneza Mierzejewska — 101 kg.

La stilul aruncat, românca a reușit să ridice 136 kg. Pe 2 s-a clasat tot rusoaica Pashina, cu 135 kg, iar locul 3 a fost ocupat de belgianca Anna Van Bellinghen, cu 128 kg.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul www.GazetaBT.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.