Alte sporturiImportantInternationalSport

SPORT | Mergea şi Tecău, medalie de ARGINT la Rio

Tenismenii români Florin Mergea și Horia Tecău au câştigat medalia de argint în proba masculină de dublu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Românii au pierdut finala în faţa spaniolilor Marc Lopez și Rafael Nadal după un meci extrem de dramatic şi tensionat de aproape 3 ore. Scor 6-2, 3-6, 6-4 pentru perechea spaniolă.

Luptă pe viață și pe moarte în finala olimpică de tenis dublu masculin. Scor extrem de strâns, game-uri foarte lungi și tensiune extremă în setul decisiv. Scor 6-2, 3-6, 6-4 pentru perechea spaniolă.

6-4 pentru spanioli în setul decisiv, după ce românii au salvat două mingi de meci, dar au şi pierdut şansa de a se distanţa la 5-3 în urma unui break.

4-3 pentru români, după un break câștigat în forță; 4-4: spaniolii reușesc un re-break

3-3. Fiecare echipă își face propriul serviciu, dar game-urile devin tot mai lungi.

2-2 în setul decisiv. Game interminabil pe serviciul românilor, cu multe șanse de închidere a punctului pentru spanioli.

6-3 pentru Mergea și Tecău în setul doi. Românii au ratat două mingi de set la 6-2 și spaniolii s-au apropiat periculos de mult de recuperarea diferenței. Tecău revine însă pe pe propriul serviciu și recuperează de la 0-40.

5-2. Perechea Mergea-Tecău închide rapid game-ul și se apropie la un pas de egalarea la seturi.

4-1 Românii câștigă ușor pe serviciul lui Florin Mergea și se distanțează de spanioli. Nadal, tot mai obosit după un meci prelungit la simplu

3-1 pentru Mergea și Tecău în setul doi. Românii încep  în forță setul doi, însă spaniolii revin și egalează la 1,după care ai noștri refac rapid diferența, după care câștigă prrimul lor break din meci.

2-6. Spaniolii joacă fără greșeală, în timp ce românii nu își  găsesc ritmul obișnuit. 1-0 la seturi, după două break-uri la rând ale perechii Lopez-Nadal.

2-4. Echipa spaniolilor Nadal și Lopez reușește primul break din meci, game alb și iau un avans în fața românilor. Revin românii la serviciu.

2-2 Se merge pas la pas în finala pentru aurul olimpic. Fiecare echipă își câștigă serviciul, se anunță un meci lung, cu rezultat strâns.

1-1. Spanioliiîși câștigă mai ușor propriul serviciu decât au făcut-o românii în  primul game al partidei.

1-0 Florin Mergea și Horia Tecău au reușit să recupereze două mingi de break și conduc cu 1-0 la game-uri în primul set.

Ibericii, favoriții numărul șase, au dispus joi, în semifinale, de canadienii Daniel Nestor/Vasek Pospisil cu 7-6 (1), 7-6 (4), după aproximativ două ore de joc.

“Noi am venit aici cu gândul să câștigăm aurul, pentru asta ne-am concentrat, știam că putem realiza lucrul acesta. A fost un meci pentru medalie, dar ca să câștigăm știm foarte bine ce avem de făcut, să jucăm fiecare punct, să ne concentrăm, să fim calmi, să ne motivăm. Ne cunoaștem foarte bine și în momentele acelea importante asta ne ajută pe noi. Ne bucurăm că pentru delegație am obținut o medalie. Vom avea o medalie, dar o vrem pe cea de aur. Trebuie să ne recuperăm pentru finală ca să fim în cea mai bună formă și să câștigăm aurul”, a declarat Horia Tecău pentru Gazeta Sporturilor.