Liga 3

SPORT | Luceafarul a pierdut la limita CALIFICAREA in Liga a III-a. GOL anulat in minutul 80

Luceafarul Mihai Eminescu a pierdut cu scorul de 2-1 meciul de baraj pentru promovarea in Liga a III-a in fata echipei Cetatea Tg. Neamt.

Botosanenii au inceput meciul cu stangul, pentru ca in minutul 6 “nemtenii” au deschis scorul prin Zavate din penalty, dupa ce Madalin Lupu a faultat in careu, iar in cele din urma a fost eliminat. Cetatea Tg. Neamt a mai marcat pana la pauza prin Bucataru, care a inscris cu un şut plasat din interiorul careului, fără speranţe pentru Satco, in minutul 22. In ultimul minut al primei reprize, Bucataru putea face 3-0, dar Satco a retinut incredibil.

In repriza a doua “nemtenii” au inceput la fel de tare jocul, insa fara a mai reusi sa marcheze. In minutul 66, marcatorul primului gol a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat. Atunci “luceferii” au calcat “pedala de acceleratie”, iar in minutul 72 Dolhescu inscrie cu un sut superb in vinclu.

In minutul 80 a avut loc una din cele mai controversate faze ale meciului. Netbay primeste o pasa de la adversar, scapa spre poarta si inscrie pentru 2-2, insa reusita a fost anulata de asistent. ” Fază extrem de discutabilă”, noteaza cei de la ProSport.

Scor final 2-1, iar Luceafarul va juca si in sezonul urmator in Liga a IV-a.