ImportantInternationalSport

SPORT | Lituania – România 1-2 în Liga Naţiunilor

România s-a impus, joi, cu emoţii, în Lituania, scor 2-1, într-un meci din Grupa 4, Liga C, din Cupa Naţiunilor. “Tricolorii” au condus cu 1-0 din min. 13, după golul lui Chipciu, dar au fost egalaţi în min. 89, gol Zulpa. În prelungiri, min. 90+3, Maxim a dat lovitura! În celălalt meci din grupă, Muntenegru – Serbia 0-2.

Primul gol al meciului a fost înscris de Chipciu, în minutul 13, din alunecare de la 10 metri de poartă. Mitriță a fost cel care i-a pasat decisiv marcatorului nostru. Lituanienii au egalat în minutul 89 prin Zulpa și calificarea părea pierdută, dar Maxim a adus victoria în prelungiri după ce și-a ridiculizat doi adversari.

După trei etape din Liga Națiunilor, Serbia e pe primul loc, cu 7 puncte, iar România pe poziția secundă la două lungimi în spate. Muntenegru e pe 3, cu 4 puncte. “Tricolorii” pot urca pe prima poziție duminică dacă vor învinge, pe Arena Națională, reprezentativa Serbiei.

LITUANIA – ROMANIA 1-2 (0-1)

Au marcat: ZULPA 89 / CHIPCIU 13, MAXIM 90+3

LITUANIA:  Setkus – Baravykas, A. Jankauskas, Klimavicius, Slavickas – Zulpa, Vorobjovas (63 Kuklys), Slivka – Novikovas, Cernych (87 Petravicius), Sernas (63 Valskis). Antrenor: Edgaras Jankauskas.

ROMANIA: Tătărușanu – Cr. Manea, Săpunaru, Tamaș, Bancu – Anton, R. Marin – Chipciu, Stanciu (87 Rotariu), Mitriță (78 Maxim) – Țucudean (71 Keşeru). Antrenor: Cosmin Contra.

Clasament

S-au jucat: România – Muntenegru 0-0, Lituania – Serbia 0-1, Serbia – România 2-2, Muntenegru – Litunaia 2-0, Lituania – România 1-2, Muntenegru – Serbia 0-2.

Au mai rămas de jucat: Romania – Serbia, Lituania – Muntenegru (14 octombrie), Romania – Lituania, Serbia – Muntenegru (17 noiembrie), Muntenegru – Romania, Serbia – Lituania (20 noiembrie).