SPORT | Lituania – România 1-2 în Liga Naţiunilor

România s-a impus, joi, cu emoţii, în Lituania, scor 2-1, într-un meci din Grupa 4, Liga C, din Cupa Naţiunilor. “Tricolorii” au condus cu 1-0 din min. 13, după golul lui Chipciu, dar au fost egalaţi în min. 89, gol Zulpa. În prelungiri, min. 90+3, Maxim a dat lovitura! În celălalt meci din grupă, Muntenegru – Serbia 0-2.

Primul gol al meciului a fost înscris de Chipciu, în minutul 13, din alunecare de la 10 metri de poartă. Mitriță a fost cel care i-a pasat decisiv marcatorului nostru. Lituanienii au egalat în minutul 89 prin Zulpa și calificarea părea pierdută, dar Maxim a adus victoria în prelungiri după ce și-a ridiculizat doi adversari.

După trei etape din Liga Națiunilor, Serbia e pe primul loc, cu 7 puncte, iar România pe poziția secundă la două lungimi în spate. Muntenegru e pe 3, cu 4 puncte. “Tricolorii” pot urca pe prima poziție duminică dacă vor învinge, pe Arena Națională, reprezentativa Serbiei.

LITUANIA – ROMANIA 1-2 (0-1)

Au marcat: ZULPA 89 / CHIPCIU 13, MAXIM 90+3

LITUANIA:  Setkus – Baravykas, A. Jankauskas, Klimavicius, Slavickas – Zulpa, Vorobjovas (63 Kuklys), Slivka – Novikovas, Cernych (87 Petravicius), Sernas (63 Valskis). Antrenor: Edgaras Jankauskas.

ROMANIA: Tătărușanu – Cr. Manea, Săpunaru, Tamaș, Bancu – Anton, R. Marin – Chipciu, Stanciu (87 Rotariu), Mitriță (78 Maxim) – Țucudean (71 Keşeru). Antrenor: Cosmin Contra.

Clasament

S-au jucat: România – Muntenegru 0-0, Lituania – Serbia 0-1, Serbia – România 2-2, Muntenegru – Litunaia 2-0, Lituania – România 1-2, Muntenegru – Serbia 0-2.

Au mai rămas de jucat: Romania – Serbia, Lituania – Muntenegru (14 octombrie), Romania – Lituania, Serbia – Muntenegru (17 noiembrie), Muntenegru – Romania, Serbia – Lituania (20 noiembrie).

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul www.GazetaBT.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.