SPORT | Liga 1: Otelul bate Vasluiul si iese de la retrogradare

Otelul Galati s-a impus in meciul disputat luni seara, pe teren propriu, cu FC Vaslui, scor 2-0, in etapa cu numarul 16 din Liga 1.

Dupa un inceput dur de meci, in care vasluienii l-au pierdut pe Sburlea, gazdele au reusit sa deschida scorul in minutul 19, dupa un sut spectaculos al lui Iorga.

Oaspetii au dat replica 16 minute mai tarziu, dar sutul lui Salageanu a fost respins in extremis de Branet. In minutul 40, acelasi Branet l-a faultat in propriul careu pe Antal, dar centralul n-a acordat lovitura de la 11 metri.

Ocaziile au continuat la ambele porti si in partea secunda. Bajenaru a lovit bara la 11 minute de la relaurare, in timp ce Antal a fost blocat in ultima secunda de goalkeeperul gazdelor.

Echipa lui Porumboiu a ratat o noua sansa de a egala in minutul 67, cand Varela a scapat singur cu Branet, dar a sutat in directia portarului. O faza similara a avut loc si in minutul 72, insa in prim plan s-a aflat Caue.

Cu 13 minute inainte de final, galatenii au ramas in inferioritate numerica, Pena fiind eliminat pentru o intrare cu talpa la Dani Coman. Ramasi in inferioritate numerica, elevii lui Tanase au rezistat asaltului vasluian, iar in minutele de prelungiri au marcat pentru a doua oara, prin Viglianti, care a trimis in plasa pe sub portar.

In urma acestui succes, Otelul a acumulat 17 puncte si a parasit zona retrogradarii, urcand pe pozitia a 13-a. De cealalta parte, FC Vaslui a ramas pe locul patru, la 13 puncte in urma liderului Steaua Bucuresti.

Otelul Galati: Branet – Rapa, Sarghi, Perendija, Murgoci – Giurgiu, Neagu – Iorga, Didi, Bajenaru – Pena;
Rezerve: Simaitis, Carja, Ljubinkovici, Filip, Viglianti, Stromajer, Punosevac;

FC Vaslui: Coman – Milanov, Celeban, Varela, Salageanu – Jumisse, Caue – Antal, Stanciu, Sburlea – Niculae;
Rezerve: Straton, Zsiga, Tukura, Costin, Charalambous, Varga, Cordos.