Liga 1Sport

SPORT | Laude pentru Cabrera : “E cel mai bun decar din România, sunt convins!”

FC Botoşani s-a impus la scor (4-0) în partida disputată în deplasare, cu Petrolul, şi s-a revanşat în mare măsură în faţa propriilor suporteri, după înfrângerea umilitoare suferită în etapa trecută cu CFR Cluj, scor 0-6.

Argentinianul  Gonzalo Cabrera a reuşit o dublă pentru trupa moldavă, cu două şuturi din afara careului, iar tehnicianul Leo Grozavu a ţinut să-l laude pe mijlocaş la finalul partidei. “E cel mai bun decar din România”, spune, convins, Grozavu, despre jucătorul de 27 de ani.

“Băieţii s-au mobilizat foarte bine, am apelat la orgoliul lor. Ei sunt artizanii victoriei. Le-am spus că eu cred că ei pot mult mai mult, nimeni nu i-a certat după înfrângeri şi eram convins că nu se va întâmpla ca la meciul cu CFR. Am reuşit o primă repriză fantastică, ne-am făcut ocazii şi în repriza a doua. Vreau să remarc publicul ploieştean, pentru că puţine echipe din România au un public care să-i aplaude şi la înfrangere pe favoriţi.

Lui Cabrera i-am dat multă încredere, eu sunt convins că e cel mai bun decar din România”, a declarat Leo Grozavu imediat după meci, la Dolce Sport.

Graţie victoriei de astăzi, FC Botoşani ajunge la 24 de puncte după etapa a opta a play-out-ului şi urcă până pe locul patru.