ImportantJuniori

SPORT | JUNIORI B: CSS Botosani a dominat, FC-ul a marcat (1-2) – GALERIE FOTO

Meciul juniorilo B dintre CSS Botosani si FC Botosani a fost ceva mai echilibrat decat intalnirea dintre juniorii A. Gazdele au inceput meciul foarte motivati, fiind decisi sa obtina cele trei puncte puse in gol.

In minutul 10 Miculaiciul a pus in pericol poarta lui Raducan cu un sut din afara careului, iar minutul 13, Andrei Burlacu a sutat putin peste poarta din 10 m. Apetroie a avut si el o mare ocazie de a marca, insa sutul acestuia a fost retinut de Raducan. Cea mai mare ocazie de gol a apartinut fundasului de la CSS Botosani, Luigi Hraniciuc, care a trimit peste poarta dintr-un metru, in urma unui corner.

Oaspetii nu au prea iesit din jumatatea proprie pana in minutul 35, atunci cand au beneficiat de o lovitura libera de la aproximativ 24 de m, lovitura executata perfect de fostul jucator al celor de la Academia Gheorghe Hagi, Ionut Borcoi, care a deschis scorul la Roma.

In startul reprizei secunde, FC Botosani a mai punctat odata prin Andrei Tanasa si a rezolvat in mare parte meciul. Vazandu-se condusi cu 2-0, elevii lui Daniel Schiopu au atacat mai mereu, fiind uneori surprinsi pe contraatac, insa Juncanaru si Borcoi nu au resuit sa mai inscrie pentru echipa sa. De partea cealalta, Andrei Burlacu putea reduce din diferenta, atunci cand scapat singur in fata portii a sutat din 6 m putin pe langa poarta.

In minutul 72 a venit si golul. Centralul Gabriel Tanasa dicteaza lovitura de la 11 m in favoarea gazdelor la un hent in careu. Apetroaie a marcat pentru 1-2 si CSS-ul spera macar la un egal. In ciuda eferturilor, oaspetii s-au aparat excelent si au obtinut victoria.