SPORT | FC Botoșani – Universitatea Craiova 0-2

La Botoșani, liderul Universitatea Craiova a avut două ocazii mari în debutul meciului, prin Koljic și Acka.

Moldovenii au replicat prin Carlone, care nu a nimerit poarta. Cosic a avut o șansă mare, dar Pap a respins de pe linia porții. Până la pauză, botoșănenii au cerut penalty la Chindriș, însă la aceeași fază, Dugandzic a fost blocat de Pigliacelli.

Botoșănenii au avut o șansă uriașă în debutul reprizei secunde, prin Ashkovski, iar apoi Nistor a irosit și el o ocazie mare pentru Universitatea. Craiovenii au presat, dar Bancu și Koljic nu au avut noroc.

În minutul 77, cel mai lăudat jucător al botoșănenilor, Chindriș, a făcut penalty, iar Cicâldău a transformat. Trupa lui Croitoru a încercat să egaleze prin rezerva Keyta, dar Pigliacelli a fost la post.

În minutul 80, oltenii au avut două ocazii în aceeași fază de atac, prin Baiaram și Bancu, apoi Pap l-a blocat excelent pe Koljic. În prelungiri, același Chindriș a mai făcut un penalty, iar Gustavo a stabilit scorul final, Botoșani – Craiova 0-2.

Oltenii au făcut astfel un nou pas uriaș către primul titlu după 29 de ani. Cu două etape înainte de final, Craiova e lider, cu 4 puncte peste CFR Cluj, încă campioana în exercițiu are un meci mai puțin disputat.

digisport.ro

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul www.GazetaBT.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.