SPORT | FC Botoșani – Universitatea Craiova 0-2

La Botoșani, liderul Universitatea Craiova a avut două ocazii mari în debutul meciului, prin Koljic și Acka.

Moldovenii au replicat prin Carlone, care nu a nimerit poarta. Cosic a avut o șansă mare, dar Pap a respins de pe linia porții. Până la pauză, botoșănenii au cerut penalty la Chindriș, însă la aceeași fază, Dugandzic a fost blocat de Pigliacelli.

Botoșănenii au avut o șansă uriașă în debutul reprizei secunde, prin Ashkovski, iar apoi Nistor a irosit și el o ocazie mare pentru Universitatea. Craiovenii au presat, dar Bancu și Koljic nu au avut noroc.

În minutul 77, cel mai lăudat jucător al botoșănenilor, Chindriș, a făcut penalty, iar Cicâldău a transformat. Trupa lui Croitoru a încercat să egaleze prin rezerva Keyta, dar Pigliacelli a fost la post.

În minutul 80, oltenii au avut două ocazii în aceeași fază de atac, prin Baiaram și Bancu, apoi Pap l-a blocat excelent pe Koljic. În prelungiri, același Chindriș a mai făcut un penalty, iar Gustavo a stabilit scorul final, Botoșani – Craiova 0-2.

Oltenii au făcut astfel un nou pas uriaș către primul titlu după 29 de ani. Cu două etape înainte de final, Craiova e lider, cu 4 puncte peste CFR Cluj, încă campioana în exercițiu are un meci mai puțin disputat.