SPORT | FC Botoșani – Gaz Metan 1-0

FC Botoșani a trecut de Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, și speră la primul loc din play-out.

Jonathan Rodriguez a marcat unicul gol al partidei în minutul 44, dintr-o lovitură de la 11 metri contestată aprig de Edi Iordănescu și oamenii de pe banca Mediașului. Fabbrini s-a izbit de Larie și a căzut în careu, iar centralul Horia Mladinovici a considerat fault.

Celălalt moment tensionat la partidei a venit după pauză și l-a avut în prim-plan tot pe Mladinovici. Marius Constantin a văzut direct cartonașul roșu în minutul 67, după un schimb de replici cu tușierul de pe partea sa.

FC Botoșani ajunge la 35 de puncte și își consolidează locul trei din play-out. Gaz Metan Mediaș e în continuare lider, cu 39 de puncte, unul peste Dinamo. „Câinii roșii” joacă mâine la Chiajna.