SPORT | FC Botoşani – FC Voluntari 4-1

FC Botoșani a trecut categoric de FC Voluntari, scor 4-1 (Miron ’20, Balaur 27 ag., Ashkovski 61, Papa ’90 / Laidouni ’12 pen.), și urcă provizoriu pe locul secund în Liga 1.

Ilfovenii au început ideal partida de pe „Municipalul” din Botoșani. Francezul Aissa Laidouni, care a fost la un pas de FCSB în această vară, a deschis scorul în minutul 12 dintr-o lovitură de pedeapsă. Moldovenii s-au dezmeticit rapid. Căpitanul Andrei Miron a egalat în minutul 20, cu o lovitură de cap bine plasată. După alte șapte minute, o centrare periculoasă a lui Ongenda a fost deviată în proprie poartă de celălalt căpitan, Ionuț Balaur.

Tot gazdele au avut inițiativa și după pauză. Stefan Askovski a făcut 3-1 la finalul unei curse de excepție a lui Golofca. Scorul final a fost stabilit în minutul 90. Albanezul Enriko Papa a șutat necruțător de la 25 de metri, mingea oprindu-se în vinclul porții apărate de Mitrev.

Marius Croitoru obține astfel prima victorie din cariera de antrenor în Liga 1, iar Botoșani rămâne neînvinsă după primele două etape.