Important

SPORT | FC Botoșani – CFR Cluj, 0-2

CFR Cluj s-a impus în meciul cu FC Botoșani, scor 2-0. Se distanțează la 7 puncte de Universitatea Craiova și la 10 de FCSB..

Ardelenii au decis meciul în primele 12 minute, grație unei „duble” rapide a lui Ciprian Deac. „Extrema” campioanei a ajuns astfel la 50 de goluri marcate în prima divizie din România.

10 goluria marcat Deac în acest sezon

Deac a deschis scorul după doar 3 minute, din penalty, după o intervenție neglijentă a fundașului central Andrei Chindriș. 9 minute mai târziu, „feroviarul” a transformat bine o lovitură liberă. Ce-i drept, misiunea i-a fost ușurată de poziționarea greșită a zidului și de plasamentul slab al portarului Hankic.

Botoșani nu a avut replică pentru campioană, iar atunci când a reușit să expedieze șuturi către poarta adversă, tânărul portar Hindrich, 17 ani, s-a opus.

Victorie clară pentru CFR, care a gestionat perfect un meci început practic în avantaj. Pentru Botoșani urmează meciul restant cu Craiova, în deplasare, în timp ce etapa viitoare CFR dă piept cu Craiova, pe 28 iunie. potrivit gsp.ro