SPORT | Cum arată clasamentul Ligii I după ce FC Botoșani a câștigat derby-ul Moldovei

FC Botoșani a câștigat derby-ul Moldovei cu Poli Iași, scor 3-0 (L. Fulop ’30 pen., ’45, Golofca 90+4).

Gazdele au deschis scorul în minutul 28, printr-ul penalty transformat de Lorand Fulop. Horațiu Feșnic a dictat lovitura pentru un henț comis de Gardoș. Același Fulop a făcut 2-0 la ultima acțiune a primei reprize, cu un șut la colțul lung.

Austriacul Marcel Holzmann a fost eliminat de la gazde în minutul 89, pentru un gest nesportiv comis asupra lui Laurențiu Rus.

Gazdele au ratat o lovitură de pedeapsă în al doilea minut de prelungire. Cătălin Golofca a făcut 3-0 la acțiunea imediat următoare.

FC Botoșani acumulează 25 de puncte și urcă pe locul trei în play-out. Poli Iași e a patra, cu 24 de puncte.