SPORT | CSU Craiova – FC Botoşani 2-1

CS U Craiova a obţinut o victorie uriaşă în faţa Botoşaniului, echipă care a evoluat cu un om în plus mai bine de o repriză! Oltenii au câştigat cu 2-1, la capătul unui meci dramatic!

Partida a început cu un moment tensionat, avându-i în prim-plan pe Măzărache şi Miron (’11). Primul l-a lovit cu gheata în umăr, în urma unui duel, însă Istvan Kovacs nu a luat nicio măsură. Jocul s-a deschis odată cu deschiderea scorului de către oaspeţi. Ngadeu a punctat cu capul, după o ieşire greşită din poartă a lui Straton (’31). Răspunsul oltenilor nu a întârziat. Madson şi-a încercat norocul de la distanţă, dar fără sorţi de izbândă (’34).

Craiovenii şi-au complicat misiunea pe finalul reprizei, când Izvoranu a fost eliminat de Kovacs! Aflaţi în superioritate numerică, oaspeţii au căutat golul doi, dar Cabrera şi Matulevicius, la aceeaşi fază, nu l-au putut învinge pe Straton (’47).

Cei care au reuşit să înscrie au fost oltenii. Acka a restabilit egalitatea cu un şut din interiorul careului (’54). Cu câteva minute în urmă, Zlatinski a ratat o şansă uriaşă la poarta adversă, execuţia sa fiind cu greu respinsă de Iliev (’51).

Trupa lui Pustai nu s-a mulţumit cu rezultatul de pe tabelă şi a forţat golul victoriei. Cabrera a fost blocat excelent de Straton, iar Fulop a tras din voleu peste poartă, deşi se afla într-o poziţie ideală (’66). Goalkeeper-ul gazdelor a avut o intervenţie salutară şi pe finalul partidei, când a parat lovitura de cap a lui Ngadeu (’85).

Bomba a picat în minutul 90, când Herghelegiu a dus scorul la 2-1 pentru CS U Craiova! FC Botoşani putea pleca cu un punct din Bănie, însă Cabrera a lovit bara în prelungiri (’90+2)!

Sursa: looktv.ro

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul www.GazetaBT.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.