ImportantSport

SPORT | Chindia – FC Botoșani 0-1

FC Botoșani a câștigat pe terenul Chindiei Târgoviște, scor 1-0, succes ce-i ajută pe moldoveni să urce până pe locul 5 în Liga 1. Moldovenii au dat lovitura în minutul 89.

Formația lui Marius Croitoru era sub presiune după victoria reușită de Dinamo aseară, contra Astrei Giurgiu (2-0). Moldovenii s-au mobilizat însă și au dominat de la un capăt la celălalt partida disputată contra Chindiei la Ploiești.

Două bare și un gol anulat eronat pentru moldoveni în repriza secundă au prevestit cumva golul victoriei izbutit în minutul 89 de Marko Dugandzic. Acesta a înscris cu un lob elegant și a propulsat echipa sa până pe locul 5 în clasamentul provizoriu al Ligii 1.

Grație victoriei contra Chindiei, FC Botoșani le dă o dublă lovitură contracandidatelor la play-off: Viitorul cade temporar pe locul 7, în timp ce șansele lui Dinamo scad din ce în ce mai mult, în ciuda victoriei de sâmbătă seara.

FINAL // CHINDIA – BOTOȘANI 0-1