SPORT | CFR Cluj ar putea câștiga la masa verde partida cu FC Botoșani

FC Botoșani ar putea pierde la masa verde partida cu CFR Cluj, deși a reușit să o elimine pe campioană după executarea loviturilor de departajare. Mai exact, FC Botoșani ar fi încălcat o regulă FRF care obligă clubul să aibă 6 jucători crescuți la nivel național, însă moldovenii ar fi avut doar 5.

O să verificăm dacă este așa, este normal să facem contestație. Avem voie în 24 de ore după meci. Oamenii din conducere vor verifica și, dacă este așa, nu avem ce face. Dacă nu s-a respectat regulamentul, este normal să facem contestație. Și noi ne chinuim cu Under 21 , să jucăm cu doi în teren, să avem 6 jucători formați. Vom vedea, în situația asta, dacă așa este“, a spus Bogdan Mara.

Cei 5 jucători din lotul celor de la Botoșani sunt: Ianoș Brînză (21 de ani), Andrei Chindriș (20 de ani), Adrian Moescu (18 ani), Alexandru George Cîmpanu (18 ani) și Andrei Patache (31 de ani).

FC Botoșani – CFR Cluj 2-2 (4-2 d.p.). Reacția lui Marius Croitoru

Tehnicianul celor de la FC Botoșani, Marius Croitoru, s-a arătat surprins de posibilitatea ca formația sa să piardă la masa verde partida cu CFR Cluj.

Nu e treaba mea, e doar antrenez, iar eu şi echipa ne-am făcut datoria pe teren. CFR poate să facă orice contestaţie, eu nu am ce să comentez, habar nu am despre ce e vorba“, a spus și Marius Croitoru.

FC Botoșani – CFR Cluj 2-2 (4-2 d.p.). Filmul unui meci nebun

La fel ca în urmă cu doi ani, feroviarii au pierdut la penalty-uri meciul cu FC Botoșani, din șaisprezecimi. A fost un meci nebun, în care CFR a rămas în inferioritate după numai o jumătate de oră. Fost jucator al moldovenilor, Mihai Bordeianu a văzut cartonașul roșu. Imediat Ashkovski a profitat și le-a dus pe gazde în avantaj.

Fără Dan Petrescu pe bancă și cu un om în minus, CFR Cluj a reușit să întoarcă scorul în repriza secundă. Au marcat chiar jucătorii veniți în această vară de la FC Botoșani, Cătălin Golofca și Andrei Burcă.

Trupa lui Marius Croitoru nu a cedat. Jonathan Rodriguez a fost aproape să înscrie direct din corner, dar a făcut-o în cele din urmă de la punctul cu var. A transformat penalty-ul care a fost scos de George Cîmpanu la câteva secunde după ce a intrat pe teren. A fost 2-2 după 90 de minute, și nu s-a mai înscris în următoarele două reprize suplimentare. Loteria loviturilor de la 11 metri i-a fost fatală campioanei României.