SPORT | Anglia: Gabi Tamaș și-a învins fostul antrenor: WBA – Chelsea 2-1

West Browich a produs surpriza etapei în Premier League și a învins-o pe Chelsea cu 2-1, echipa lui Di Matteo suferind a doua înfrângere în campionat.

Gazdele au început tare și au deschis scorul încă din minutul 10, prin Long, care a punctat printr-o lovitură de cap, din assistul lui Morisson.

Chelsea a egalat până la pauză prin belgianul Hazard, în minutul 39, care a marcat tot printr-o lovitură de cap, din centrarea lui Azpilicueta.

Echipa lui Gabi Tamaș, integralist în acest meci, a dat lovitura la cinci minute după pauză prin nigerianul Odemwingie.

West Bromwich a rezistat până la finalul partidei și a obținut trei puncte extrem de importante. Gazdele au bifat a șaptea victorie din acest sezon de Premier League și sunt acum la un singur punct în spatele lui Chelsea.

Roberto Di Matteo a pierdut tocmai împotriva fostei sale echipe, pe care a antrenat-o între 2009 și 2011, în timp ce Steve Clarke, managerul lui WBA a câștigat în fața formației la care a jucat 11 ani, între 1987 și 1998. Clarke este cel care l-a adus în fotbalul britanic pe Gabi Tamaș.

ECHIPELE

WBA: Myhill – Jones, Tamaș, Olsson, Ridgewell – Odemwingie, Yacob, Morrison (’70 G. Dorrans), Mulubmu, Gera (’70 C. Brunt) – Long (’80 Rosenberg). Antrenor:S. Clarke

Chelsea: Cech – Bertrand, Luiz, Cahill, Azpilicueta – Moses, Obi Mikel (’82 Ramires), Romeu (’62 Oscar), Sturridge – Hazard – Torres (’62 Mata). Antrenor:Roberto Di Matteo