Liga 1Sport

Sepsi – FC Botoșani 1-1

Sepsi și FC Botoșani au remizat, scor 1-1 în meciul din etapa 7 a Ligii 1.

La poli opuși în clasamentul de după 6 runde, Sepsi și FC Botoșani s-au ciocnit pe terenul din Sf. Gheorghe, iar gazdele, cu doar o remiză în ultimele 4 runde, au pornit un adevărat asediu, din start. Păun, Chunchuikov, Ninaj, Golofca, au tras din toate pozițiile, ultimul din numai 6 metri, însă Pap a zburat incredibil.

În primul sfert de oră, moldovenii n-au reușit să iasă din propria jumătate, sugrumați de presingul nemilos al băieților lui Grozavu. A urmat ale 15 minute în care Botoșani a dat semne de revenire, dar fără mari ocazii la poarta lui Niczuly. Iar finalul reprizei a aparținut iar gazdelor.

Chunchukov a fost din nou singur, la numai 5 metri, însă n-a putut trece de bravul portar al oaspeților. O remiză albă, grație lui Flash Pap, ultima redută, dar de netrecut, pentru cavalcada lui Sepsi. Puștiul salvator De la cabine, a ieșit parcă o altă FC Botoșani.

Edjouma și papa au început să închidă mai bine culoarele, Ongenda și-a amintit că poate să vrăjească mingea. Sepsi a dominat, dar acum fără suflu, fără idei. Iar Moldovenii au prins curaj. Dragu nimerește bara, Ongenda nu-l poate bate pe Niczuly. Dar la un corner, Chindriș a câștigat duelul cu Mitrea și a deschis scorul.

Cum te pedepsește fotbalul. La pauză putea fi 4-0 pentru gazde. După o oră, e 0-1! Ba mai mult, Santos își bate joc de o contră pe care scria 2-0. Abia în ultimele 10 minute, Sepsi și-a revenit. Eder a dat semnalul, cu un șut la care Pap a respins greu. Iar asediul de final a găsit egalarea de la puștiul Andres Dumitrescu, după o gafă de gâgă a lui Dawa.

Gazdele au forțat chiar victyoria, dar Șeroni a parat execuția lui Mitrea

Kovacs i-a refuzat un penalty lui Santos

În minutul 18, la una din extrem de puținele incursiuni ale botoșănenilor în jumătatea adversă, Mateus Santos, lansat de Ongenda, a intrat în careu. În fața sa era Bogdan Mitrea, dar, din spate, a venit în viteză Marius Ștefănescu, care, din neglijență, l-a faultat pe atacantul oaspeților.

În ciuda protestelor moldovenilor, arbitrul Istvan Kovacs nu a dictat nimic, deși s-ar fi impus acordarea unei lovituri de pedeapsă, potrivit gsp.ro