Localsocial

O mână întinsă în miez de noapte: jandarmii au salvat două persoane fără adăpost – FOTO&VIDEO

În această noapte, pe lângă misiunile de menținere a ordinii și siguranței publice, echipajele de jandarmerie au acționat pentru depistarea persoanelor aflate în situații vulnerabile din cauza temperaturilor scăzute, în conformitate cu deciziile adoptate în cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență.
Astfel, în ziua de sâmbătă, 10 ianuarie, în jurul orei 22.00, jandarmii au identificat, în zona Gării Botoșani, un bărbat în vârstă de 54 de ani și o femeie în vârstă de 59 de ani, persoane fără adăpost, pentru protejarea acestora fiind solicitată prezența unor echipaje medicale.
Cei doi au fost preluați de echipaje din cadrul SMURD și Serviciul Județean de Ambulanță Botoșani, după care au fost transportați în spațiile pregătite de autoritățile locale.
Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, împreună cu celelalte instituții cu atribuții în acest domeniu, acordă o atenție deosebită persoanelor care pot fi afectate de fenomenele meteorologice prognozate în această perioadă, cu temperaturi negative, în vederea evitării situațiilor de hipotermie care ar putea pune în pericol viață acestora.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

You cannot copy content of this page