Ionuț Cristian Sigartău intră oficial în cursa pentru Primăria Comunei Mihai Eminescu din partea PNL

Astăzi, 15 noiembrie 2025, Ionuț Cristian Sigartău și-a depus oficial dosarul de candidatură la Biroul Electoral de Circumscripție Mihai Eminescu, intrând astfel în cursa pentru funcția de primar al comunei. Acesta candidează din partea PNL, având alături o echipă puternică condusă de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, și Dumitru Todireanu, președintele Organizației PNL Mihai Eminescu.
Sigartău a transmis mulțumiri tuturor cetățenilor care l-au sprijinit prin semnăturile depuse, evidențiind faptul că acest suport arată dorința comunității pentru o administrație modernă și eficientă.
„Sprijinul masiv primit mă onorează și îmi confirmă că locuitorii comunei Mihai Eminescu își doresc transparență, continuitate și dezvoltare la standarde europene”, a declarat candidatul PNL.
Viziunea sa pentru comună include:
-
transparență totală în administrație,
-
atragerea fondurilor europene,
-
dezvoltarea infrastructurii,
-
rezolvarea problemelor funciare,
-
crearea de locuri de muncă,
-
sprijinirea persoanelor vulnerabile.
„Sunt hotărât să lucrez pentru oameni, nu pentru rețele de interese, și să aduc un standard de viață mai bun fiecărui locuitor al comunei”, a subliniat Sigartău.
Odată cu depunerea candidaturii, acesta a intrat oficial în campania electorală și îi invită pe cetățeni să fie parte a unui proiect de modernizare și dezvoltare durabilă.
Candidat din partea PNL la funcția de Primar al Comunei Mihai Eminescu



