Liga 1Sport

FC Voluntari – FC Botoșani 0-1. Clasamentul ACUM

FC Botoșani a învins-o în deplasare pe FC Voluntari, scor 1-0, în runda #2 din Liga 1.

Marcelo Lopes a fost autorul primei situații de gol. Din stânga, portughezul a „tăiat” în centru și a șutat la scurt, în brațele lui Pap (5).

Moldovenii au replicat la jumătatea primului act. Doar că execuția lui Sila din interiorul careului a trecut mult peste (22).

Tabela putea fi modificată după o gafă comisă de goalkeeperul lui Botoșani (34). Acesta a ieșit din poartă, a degajat greșit, până la Alexandru Vlad, însă fundașul ilfovenilor n-a găsit poarta de la 25 de metri.

Până la pauză, și Edjouma și-a încercat norocul (45). Însă Rîmniceanu nu a avut emoții cu șutul de la distanță semnat de francez.

Mihai Roman, decisiv în partea a doua!

Cele două formații și-au împărțit ocaziile în debutul părții secunde. Șeroni, reluare pe lângă din apropiere (50), și Vlad (57), cu o lovitură liberă executată puțin peste din marginea lui „16”, au trecut pe lângă 1-0.

În fine, duelul a fost decis în minutul 70. Mihai Roman, intrat la pauză, l-a învins pe Rîmniceanu cu o finalizare dintr-o atingere, „lat” sub transversală, la capătul unei acțiuni elaborate a oaspeților.

Voluntari, lipsită de vlagă pe final, n-a mai reușit să revină.

2 eșecuriare Voluntari în ultimele 8 meciuri disputate „acasă” (2 victorii, 5 remize). Botoșani are două victorii obținute în deplasare în precedentele 10 partide, potrivit gsp.ro