Liga 1Sport

FC Botoșani visează din nou la Europa League. Meciul de astăzi cu Sepsi, decisiv pentru viitorul european al echipei

Astăzi, FC Botoşani – Sepsi OSK Sf. Gheorghe, de la orele 17.30.

Opt dintre cele 10 victorii reuşite de moldoveni în acest sezon au fost izbutite la un gol diferenţă.

19 dintre cele 35 de goluri marcate de FC Botoşani au fost înscrise în prima repriză.

Elevii lui Marius Croitoru au primit cel puţin un gol în patru dintre cele șase jocuri din campionat disputate acasă în 2021.

13 remize a înregistrat gruparea covăsneană în ediţia curentă, dintre care șapte pe teren advers.

15 goluri a marcat Sepsi OSK din faze fixe, o cifră întâlnită la finalul rundei precedente doar în dreptul celor de la Astra.

13 goluri a încasat formaţia din Sf. Gheorghe în cele 11 meciuri jucate în 2021, dintre care nouă în repriza secundă.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de nouă ori în principala competiţie internă, de cinci ori s-au impus botoşănenii, iar alte patru jocuri s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 28 iulie 2017, FC Botoşani – Sepsi 5-1, goluri marcate de Andrei Miron, Laurenţiu Buş – dublă, Mihai Roman I, Lorand Fulop, respectiv Patrick Petre.

Întâiul rezultat de egalitate s-a consemnat pe 23 aprilie 2018, FC Botoşani – Sepsi OSK 2-2 (Plămadă, Tincu / Petrovikj, Simonovski).

Cea mai recentă confruntare directă: 5 decembrie 2020, Sepsi OSK – FC Botoşani 2-2 (B. Mitrea, R. Dimitrov / A. Tîrcoveanu, H. Keyta).

Partida va fi una specială pentru Leo Grozavu, care a antrenat-o pe FC Botoşani în Liga 1 timp de patru sezoane (2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17), formând o echipă competitivă, care a reuşit o performanţă remarcabilă, prima calificare în cupele europene (la finele ediţiei 2014/15).