Liga 1Sport

FC Botoșani merge în play-off

Academica Clinceni și FC Botoșani sunt ultimele două calificate în play-off! Ilfovenii au învins-o pe Dinamo, scor 1-0, iar moldovenii au remizat la Voluntari, 1-1. FOrmația lui Croitoru profită de eșecul Chindiei, 1-3 cu FC Argeș.

Clinceniul se distanța la 3-0 în fața lui Dinamo, prin reușita superbă a lui Moulin, direct din corner. Mai marcaseră Raul Rusescu, în minutul 4, și Cordea, în minutul 11, tot la finalul unor faze fixe. Pe celelalte două arena, tabelele erau neclintite.

Minutul 20: Botoșani deschide scorul

• Calificate: Clinceni și Botoșani

Ashkovski a marcat un gol încântător în poarta Voluntariului, cu un șut plasat, din unghi. Moldovenii nu pau depindeau în acest moment de rezultatul din Argeș – Chindia, 0-0 în acea clipă.

Minutul 30: Chindia speră din nou

Piteștiul trebuia să vadă și el un gol în conformitate cu miza partidei. Autor a fost Dumitrașcu, în minutul 30, cu un șut din afara careului. Târgoviștenii aveau nevoie de ajutorul Voluntariului.

Minutul 52: Și ajutorul a venit

• Calificate: Clinceni și Chindia

Un carambol în careul lui FC Botoșani ș-a lăsat pe Droppa singur, la 3 metri de poartă. Reușita mijlocașului ceh schimba pentru prima dată configurația. Formația lui Croitoru era pe 7 în acest moment!

Minutul 55: Malele, salvatorul moldovenilor

Cephas Malele, golgeterul lui FC Argeș, a punctat din nou, din penalty, și a ajuns la 13 reușite stagionale. Golul a fost sărbătorit și de FC Botoșani, care revenea pe loc de play-off.

Minutul 88: E clar! Clinceni și Argeș în play-off!

Malele a dus scorul la 3-1 în FC Argeș – Chindia, după ce Năstăsie marcase și el în minutul 78. Lupta pentru play-off a fost tranșată. FC Botoșani a început deja sărbătoarea pe stadionul din Voluntari.