ImportantInternationalSport

FC Botoșani eliminată din Europa League – FOTO

FC Botoşani a fost eliminată, joi, în turul II preliminar al Europa League, după 0-1 acasp cu Shkendjia din Macedonia de Nord. Oaspeţii au marcat în min. 2 şi a jucat în 10 din min. 67.

Shkendija a deschis scorul în minutul 2, prin golul lui Agim Ibraimi (32 de ani, atacant), care l-a surprins pe Eduard Pap (26 de ani) cu un lob superb, din marginea careului de 16 metri. În momentul execuției, goalkeeper-ul moldovenilor era ieșit inexplicabil în afara cadrului porții. FC Botoșani ar fi trebuit să primească un penalty în prima repriză, încheiată cu avantajul oaspeților. În minutul 25, Stefan Ashkovski (28 de ani, extremă stânga) i-a luat fața în careul advers lui Antonio Pavic (25, fundaș stânga). Apărătorul macedonenilor a fost surprins de viteza lui Ashkovski și l-a lovit în picior pe fotbalistul moldovenilor, în momentul în care a încercat să degajeze. Arbitrul suedez Mohammed Al-Hakim a dictat, în mod eronat, fault în atac. Din minutul 67, când Alimi a văzut al doilea cartonaș galben, Botoșani a jucat cu un om în plus. Totuși, moldovenii nu au fost capabili să egaleze. Astfel, echipa lui Marius Croitoru este eliminată din Europa League, după 90 de minute modeste pe teren propriu contra celor de la Shkendija.